CHRISTCHURCH BEAUTIFYING ASSOCIATION

SPRING GARDEN COMPETITION 2019 RESULTS

    

Andrews Trophy
1st     Croydon Thomas, 3 Larnach Street, Waimairi Beach
2nd    Jenny & Jim Clifford, 33 Euphraise Drive
, Halswell
3rd=  Glyn & Ron Andrew, 23 Molesworth Place, Cashmere
3rd=  Carol & Ray Skinner, 26 Applefield Court
, Northwood

 Certificate of Merit
Anne Offwood, 18 Watermill Boulevard, Northwood
Ursula Schmidke, 25 Molesworth Place, Cashmere
Diana Madgin, 132 Port Hills Road, Heathcote
Allan & Margret Shears, 49 Richmond Avenue, Halswell

Secret Garden
1st    Carol & Ray Skinner, 26 Applefield Court, Northwood
2nd   Christopher Arnesen, 460 Marine Parade, South New Brighton
3rd   Allan & Margret Shears, 49 Richmond Avenue
, Halswell

Certificate of Merit
Diana Madgin, 132 Port Hills Road, Heathcote
Eden Kendall-Eastman
Dawn Percasky & Wayne Shears, 17 Okuku Place, Hei Hei

CBA Trophy
1st    Peter Lawrence, 3 Watermill Boulevard, Northwood
2nd   Eden Kendall-Eastman

 Gray Trophy (Novice)
1st    Pam Duncan,  Villa 77, 135 Awatea Road, Wigram
2nd   Jan Hamilton, Villa 93, 135 Awatea Road, Wigram
3rd   Mr & Mrs Down, Villa 31, 73 Roydvale Avenue Russley

Certificate of Merit
Mr & Mrs McFarlane, Villa 41 73 Roydvale Avenue, Russley
Anne Weston, Villa 94, 135 Awatea Road, Wigram
Joy Elder, Villa 53, 135 Awatea Road, Wigram
Faith McIvor, Villa 25, 5 Corbett Crescent, Halswell
Anne Lester, Villa 23, 5 Corbett Crescent, Halswell
Ricky Chapman, 2 Muir Avenue, Halswell

     

Clark Everett Cup
1st      Mr & Mrs McFarlane, Villa 41, 73 Roydvale Avenue, Russley
2nd     Pam Duncan, Villa 77, 135 Awatea Road Wigram
3rd=  Joy Elder, Villa 53, 135 Awatea Road, Wigram
3rd=  Jan Hamilton, Villa 93, 135 Awatea Road, Wigram

Certificate of Merit
Alex Wilson, Flat 5, 19 Aberfoyle Place, Parklands
Anne Weston, Villa 94, 135 Awatea Road, Wigram
Faith McIvor, Villa 25, 5 Corbett Crescent, Halswell
Anne Lester, Villa 23, 5 Corbett Crescent, Halswell
Ricky Chapman, 2 Muir Avenue, Halswell
Mr & Mrs Down, Villa 31, 73 Roydvale Avenue, Russley

 Avonhead Garden Club Trophy
1st    Couplands Bakery, Cnr Carmen & Buchanans Road, Hornby
2nd   Avon City Motels, 402 Main North Road, Redwood
3rd   Commodore Hotel, 449 Memorial Avenue, Burnside

Certificate of Merit
Shirley Tennis Club, Richmond Park, Woodchester Street, Shirley

 Peter Lawrence Trophy
1st    Lady Wigram Retirement Village, 210 Kittyhawk Avenue, Wigram
2nd   Diana Isaac Retirement Village, 1 Lady Isaac Way, Mairehau
3rd   Anthony Wilding Retirement Village, 5 Corbett Crescent, Halswell

Certificate of Merit
Russley Village, 73 Roydvale Avenue, Russley
Linrose Village, 472 Linwood Avenue, Woolston
Archer Village, 166 Colombo Street, Beckenham
Summerset Village, 135 Awatea Road, Wigram
Thorrington Village, 51 Birdwood Avenue, Beckenham

 Merivale Retirement Village Trophy
1st Ngaio Marsh Retirement Village, 95 Grants Road, Papanui

 Mitchell Trophy (Trees & Shrubs)
Croydon Thomas, 3 Larnach Street, Waimairi Beach